Yoğurt nasıl yapılır?

Yoğurt nasıl yapılır?

Bahsetmek istediğim birkaç yiyecek maddesi var. Bunlardan ilk olarak yoğurda yer devretmek istedim. Yoğurdun faydası tartışılmaz o yüzden uzun uzun bunları yazmayacağım. Benim konut yoğurdu ile tanışmam, niçin ve nasıl yaptığımdan bahsedeceğim size.

Yoğurdu evlendiğimden beri kayınvalidemlerin yanında köyden gelip kendi yaptığı yoğurtları satan bir dükkandan alıyoruz. Köy yoğurdu yediğimiz için içimiz rahat fakat 5 kiloluk büyük kovalarda elde etmek zorunda olduğumuz için tüketmek biraz sıkıntıydı. Küçük bir aile olduğumuzdan ve evde olmadığımız günler olduğundan uzun süre kalıyordu. Yan işin içinde dahası bazen (özellikle yaz aylarında) geldiği anda ekşi olan yoğurtlar da var. Oğluma aralıksız taze konut yoğurdu yedirmek istiyordum, günlük mayalamak güç oluyordu ayrıca az miktarda sütü mayalandırmak daha zor oluyor. Hazırlanmış yoğurt yedirmek istemiyorum. Aldığımız köy yoğurdu eskiyince yedirmek istemiyorum v.b. bu bahaneler uzar gider. Velhasıl bundan böyle evde yoğurt yapmamın zamanı gelmişti ve hatta geçiyordu. Oğluma mayaladığım yoğurtlar hep çok sulu oluyordu. Ben de bundan böyle bu işe adam akıllı bir gireşeyim dedim ve kayınvalidemden güzel tatlı, köy yoğurdu aldım mayalık. Süt olarak maalesef kutu sütü kullanıyoruz güvenilir, jurnal sütü tercih ederim lakin maalesef şimdilik böyle devam ediyor.

Şuanda hoş yoğurtlar mayalayabiliyorum. İşin sırlarını paylaşayım istedim.

 1. İlk olarak bulabiliyorsanız mutlaka güzel bir köy yoğurdu maya bulun. Hazırlanmış yoğurtlara bol tedarik antibiyotik koyduklarından (ünlü büyük firmalar da dahil-linkteki yazıyı mutlaka okuyun) hazır yoğurtları hiç tavsiye etmem.
 2. Ben şimdilik 2 litre sütten yapıyorum. Pastörize süt kullandığımdan 10 dk kadar kaynatıyorum yeterli geliyor. Lakin bağlı öteki sütleri 30-40 dk kaynatmak gerekecektir. (Sakın benim bir ara dediğim gibi zaten pastörize kaynatmama gerek yok ılıtayım yeter demeyin, kaynatmak önemliymiş. Kaynadıkça fazla suyu buharlaşıyor böylece daha katı bir yoğurdunuz olacak)
 3. Kaynayan sütü isterseniz sırça bir barbar alarak ılımasını bekleyin. Ilıklığı kuş parmağınızı batırdığınızda sıcaklığı hissedeceğiniz ama elinizi yaklamayacak sıcaklıkta olacak. 7 ye değin sayın 7 dediğinizde sıcaklığı adamakıllı hissediyor ama parmağınız yanmıyorsa tamamdır.
 4. Yarım su bardağı kadar mayanıza ılık sütten birazcık ekleyerek onun da ılımasını sağlayın, hatta kendimce kullanmadan bir zaman önce buzdolabından çıkarın çünkü fazla soğuk mayayı ılıklaştırmak daha şiddet olacaktır. Mayaya koyduğunuz sütle mayayı tamamen karıştırıp pürüzsüz olmasını sağlayın.
 5. Sütünüze mayayı dökmeden önce mayalamayı yapacağınız ılık-sıcak bir etraf seçin. Kışın kalorifere yakın bir yere koyabilirsiniz, yazın serin olmayan bir köşe seçin kendinize.
 6. Sütünüzü mayalama mekanına koyun, ılıklaştırdığınız mayayı sütün içine dökün ve kaşıkla karıştırarak mayanın her yere dağılmasını sağlayın.
 7. Üzerini kullandığınız kabın kapağı ile veya sarar ile kaplayın ve battaniye ile ürtün ve hiç kıpırdatmadan mayalamaya bırakın.
 8. 3-4 saatte mayalanma olacaktır. Battaniyeyi açıp yoklama edebilirsiniz.
 9. Yoğurdunuz tutmuş lakin üzerinde sarı sular varsa (oysa bu ekşi su oluyor) yoğurdunuzun üstüne temiz bir kumaş örtüp (yoğurda bağlantı edecek) bu suyu beze çektirebilirsiniz. Bu faydalı bir su fakat yoğurdunuzun ekşi olmasını istemiyorsanız bunu yapabilirsiniz. Bezle yoğurdun ekşi suyunu aldıktan daha sonra buzdolabından bir vakit dinlendirin. en düşük 1-2 saat hatta mümkünse bir gece dolapta kaşık değmeden dinlensin. Bu şekilde daha da koyulaşacaktır.
 10. Buzdolabında dinlendikten sonradan yoğurdu bundan böyle kullanabilirsiniz. Kullandıkça ekşi suyu birikecektir, bu suyu biriktikçe alırsanız eğer yoğurdunuz ekşimez. Ben üzerine kumaş koyuyorum bunun için fazla birikmişse de bir bardağa alıp eşime ikram ediyorum 🙂 Bu işlem size birazcık ters gelebilir ama yoğurdun tatlı kalıp oğluma yedirebilmem için böyle yapmam şart. bir de yoğurdun ağzını kapatmıyorum ekşimemesi için.
 11. Yoğurdun sonunda mayalığı ayırmayı ve ayırdığınız mayayı yememesi için ev halkını uyarmayı unutmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?