Rozbif

Rozbif


1250 gr. sığır eti kontrfile tarafı
50 gr eritilmiş sadeyağı
1 kadeh sığır jölesi

Pişirecek olduğumuz eti, ancak içine alabilecek büyüklükte bir kaba 2.1/2 çorba kaşığı eritilmiş sadeyağı koyarak güçlü ateşte dumanı tütercesine kızmağa vazgeçmelidir.
Yağ iyice kızınca buna, iki buçuk ilâ üç parmak kalınlığındaki kontrfile tarafından 1250 gram sığır etini atarak, etin evvelâ bir, sonra da değişik tarafını az siyahımsı bir hal alıncaya kadar alt yukarıya dört ilâ beş dakika kızartmalıdır. Kontrfile etin asap ve yağlarını arınmadan pişirmelidir, aksi takdirde etin içi lâyıkı veçhile kırmızı olmaz.
Etin her iki tarafı da iyice kızarınca, kabı ile beraber, sıcaklığı alttan verilmiş gayet kızgm fırına sürerek, on sekiz dakika bir, on sekiz dakika da değişik tarafı olmak üzere 36 dakika pişirmeli, sonra da eti delikli bir kepçe ile yağdan çıkararak bir tabağa almalı ve iyice soğumaya vazgeçmelidir.
Et soğuyunca, çevresinin siyah ve asaplarını kesmek suretile çıkarmalı ve gayet ince dilimlere kestikten sonra, yarılarına kadar birbirlerinin üstlerine oturtulmuş olarak bir tabağa döşemeli ve çevresinde sığır jölesi olduğu halde servis yapmalıdır. Rozbifin üstüne jöle düşürmemeli veya serpmemelidir, aksi takdirde et kırmızılığını kaybeder.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı
Sonraki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?