Pestilli Tutmaç Çorbası

Pestilli Tutmaç Çorbası


Un
Yoğurt
Sarımsak
Tereyağ
Tatlı Toz Biber
Kuru Nane
Reyhan
Tuz
Erik Pestili
1 su kadehi haşlanmış Yeşil Mercimek
1 su kadehi Erişte
1 su kadehi haşlanmış Nohut
Yumurta
Kuyruk Yağı
Et Suyu

Öncelikle şayet hazır erişte yoksa erişte yapmalısınız. Un, yumurta ve su ile yaptığınız hamuru oklava takviyeyi ile açın. İnce ince hamurları doğrayın. Çorbanın öbür operasyonlarını yapana kadar kurumaya vazgeçin.
Tencereye 5-6 su kadehi et suyunu koyun ve kaynatın. Ardından erişteyi ilave edin, eriştenin pişmesine yakın nohut ve yeşil mercimeği ilave edin. Ayrıca şayet çorba çok kaynarsa yeşil mercimeklerin eriyebileceğini unutmayın.
Tencerede malzemeler kaynarken bir yandan da çorbanın edebi için; un, yumurta ve yoğurdu bir kap içinde çırpın. Çorbanın suyundan terbiye yaptığınız kaba alarak edebi karıştırmaya devam edin. Buradaki emel nezaketin kesilmemesidir. Ek olarak, terbiye içindeki yumurtanın pişmemesi için de çırpmak ehemmiyetlidir. Tuz ilave etmeyi unutmayın.
Sosu için; tereyağ içinde sarımsak, toz biber, reyhan, kuru naneyi eritin. Ayrıca erik pestilini azıcık sıcak suda bekletip sonrasında tereyağında kavurun.
Ardından kuyruk yağını küp küp doğrayın. Ayrı bir kapta kuyruk yağını tereyağında kıtır bir kıvama gelene kadar kızartın.
Son olarak pişen tutmaç çorbasının üzerine sosunu ve erik pestilini ilave edin. Çorbanızı kaseye aldıktan sonra üzerine kuyruk yağını dökerek servis yapın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?