Lahanalı Şehriyeli Et Suyu

Lahanalı Şehriyeli Et Suyu


500 g yağsız dana eti (kuşbaşı doğranmış)
125 g tel şehriye
1/4 tatlı kaşığı tuz
6 iri mantar (yıkanıp, kurulandıktan sonra, kıyılmış)
1,5 litre (6 su bardağı) tuzsuz tavuk suyu
250 g lahana (ince kıyılmış)
2 çorba kaşığı maydanoz (kıyılmış)

Bir tencereye 1 litre (4 su bardağı) su koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, bir taşım kaynatın. Kaynayınca kuşbaşı etleri ekleyip, yumuşayıncaya kadar (yaklaşık 15 dakika) haşlayın.
Bu arada bir başka tencereye 1 litre (4 su bardağı) su koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca tuzu ve şehriyeleri ekleyip, karıştırdıktan sonra, şehriyeleri yumuşayıncaya (ama diriliklerini bütünüyle yitirmemelidirler) kadar (yaklaşık 4 – 5 dakika) haşlayın. Etlerin haşlandığı tencereyi ateşten alıp, etleri delikli spatulayla bir tabağa çıkarın (pişme suyunu atın). Öbür tencereyi de ateşten alıp, şehriyeleri bir süzgeçte süzdükten sonra, soğuk su altında çalkalayarak, bir kenara bırakın.
Büyük bir tencereyel 2,5 cl. (1/2 su bardağından biraz çok) su, mantarlar ve tavuk suyunu koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, karışımı bir taşım kaynatın. Kaynayınca haşlanmış etleri ve lahanaları ekleyip, karışımı yeniden birtaşım kaynatın. Kaynayınca şehriyeleri ekleyip, 2 dakika daha pişirdikten sonra, tencereyi ateşten alın. Maydanozları ekleyip, karıştırdıktan sonra, çorbayı ısıtılmış 6 çorba kâsesine bölüştürerek, servis yapın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?