Kuzu İncik

Kuzu İncik


Anadolujet Magazin

4 adet kuzu incik but
20 adet erik kurusu
8 adet uzun patlıcan
40 gr taze iç fındık
1 adet kuru soğan
1 adet kırmızıbiber
biberiye
tabak süslemek için baharat.
Hoşlandı Malzemesi:
8 adet patlıcan
2 çorba kaşığı un
1 su kadehi süt
1 çorba kaşığı tereyağı
yeterince muskat tuz ve biber.

İncikler bir tencerede soğan, sarımsak ile sotelenir. Salçası ve suyu ilave edilip 2,5 saat kaynatılır. Piştikten sonra soğutulup, kemiğinden böler. Küçük parçalara dağılınır. Tencerede kalan sos koyulaşana kadar sürükletilip kıvamı ve yoğunluğu artırılır. Haşlanan etlere taze fındık içi katılıp kalıplara doldurulur. Arınılmış incik kemikleri bu kalıpların ortasına tekerrür koyulur.

Erik Püresi:
Kuru erikler suda haşlanır. Çekirdekler çıkartılıp püre haline getirilir. Bir spatula ile kalıplara yerleştirdiğimiz etlerin üzerine sürülür.

Patlıcan Püresi:
Patlıcanlar közlenip ceddilir. Çekirdekleri ayıklanır ve kalburdan geçirilir. Bir tencerede tereyağı eritilip un ilave edilir. Un azıcık kavrulduktan sonra süt ilave edilip beşamel yapılır. Daha sonra kalburdan geçirdiğimiz patlıcanlar ilave edilir ve son olarak muskat tuz ve biber ile tatlandırılır. Daha sonra köpük krema cihazı içersine koyulur ve tabağa bunalır. Patlıcan köpüğü servis tabağına bunalır. Üzerine kuzu incikler koyulup sürükletilmiş sos ile beraber servis edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?