Kuşkonmazlı Balık Çorbası Vietnam

Kuşkonmazlı Balık Çorbası Vietnam


6 kocaman mantar
1 çorba kaşığı ayçiçek yağı
3 taze soğan ayıklanıp, beyaz kısımları doğranmış; yeşil kısımları kocaman parçalar halinde verevine kesilmiş
3 diş sarımsak ince kıyılmış
5 su kadehi tuzsuz tavuk suyu
250 g kuşkonmaz ayıklanıp, takribî 2,5 cm boyunda verevine kesilmiş
1 çorba kaşığı soya sosu
bir tutam karabiber taze çekilmiş
500 g balık eti
2 çorba kaşığı maydanoz ya da kişniş, kıyılmış
maydanoz yaprakları süsleme için

Minik birtencereye 1 su kadehi su koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, suyu bir taşım kaynatın. Kaynayınca mantarları ilave edip, yumuşayıncaya kadar 3 – 4 dakika haşlayın. Tencereyi ateşten alıp, mantarları delikli bir kepçeyle bir tabağa çıkarın. Pişme suyunu içine birkaç kat tülbent döşenmiş bir süzgeçten bir kâseye süzerek, bir kenara vazgeçin.
Birtencereye ayçiçek yağını koyup, tencereyi orta ateşe oturtarak, yağı ısıtın. Sarımsaklar ve taze soğanların beyaz kısımlarını ilave edip, sık sık karıştırarak, 1 dakika pişirin. Tavuk suyunu ve kâsedeki mantarların haşlama suyunu ilave edip, mantarları doğrayarak katın ve bir taşım kaynatın. Kaynayınca kuşkonmazlar, soya sosu ve taze soğanların yeşil kısımlarını ilave edip, yine bir taşım kaynatarak, ateşi kısın ve kuşkonmazlar yumuşayıncaya kadar 3 dakika pişirin.
Balık etleri ve maydanozları ya da kişnişi ilave edip, 2 dakika daha pişirdikten sonra, tencereyi ateşten alın. Çorbayı 6 çorba kâsesine aktarıp, maydanoz yapraklarıyla süsleyerek, servis yapın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?