Künefe Tarifi

Künefe Tarifi

En hoş tatlı tarifleri içinde yer alan künefe, sanılanın aksine reelinde çok kolay tatlı tarifleri içinde bulunuyor benim için. Çünkü çok az malzeme ile bir tepsi bir bayram tatlısı elde edebilirsiniz. Reel künefe netlik Hatay peyniri veya dil peyniri ile yapılır. Bu surattan reel künefe lezzetine erişmek istiyorsanız netlikle Hatay peyniri veya dil peyniri kullanın. Ben künefenin üzerine bol bol Antep fıstığı kullanacaksam Antep fıstıklarını mutfak robotu içinde un gibi olana kadar sürüklerim, şayet az kullanacaksam kırılmış biçimde parça Antep fıstığı serperim. İşte size en hoş tatlı tarifleri arasında yer alan nefis bir şerbetli tatlılardan biri olan baş tacı künefe tarifi. Şimdi de sayfamızın en altında künefe tarifi videosunu izleyerek künefe nasıl yapılır hep beraber görelim.

Künefe Tarifi için malzemeler

Bir koli tel kadayıf
Hatay peyniri yada dil peyniri
3 su kadehi su
3 su kadehi toz şeker
1 adet limon
Antep fıstığı
Pekmez
Tereyağı

 

Künefe Tarifi Videolu ve Evreli

Künefe yapılışı ilk safhası, tam şerbetli tatlı tariflerinde olduğu gibi öncelikle şerbeti hazırlamaktır. Bunun için evvel bir tencereye su ve şekeri koyup kaynamaya vazgeçiyoruz. Tatlı şerbeti kaynayınca içine limon suyu sıkıyoruz ve şerbeti kenara alıyoruz. Bir kabın içine tere yağ ile pekmezi koyup iyice karıştırıyoruz. Bu pekmezli tere yağlı karışım ile künefe tepsisini iyice sıvıyoruz.
Ardından kadayıfların bir kısmını kenara ayırıp kalanını tepsiye döşüyoruz. Ellerimizle bastırıp üzerine peynirin tamamını denk biçimde döşüyoruz ve üzerini ayırdığımı çok az kadayıfla kapatıyoruz.
Künefe tepsisini ocağa alıyoruz ve sallayarak pişiriyoruz. Tatlının altı pişince bir tencere kapağı yada geniş bir tepsi desteğiyle tatlının altını üstüne getirip tekerrür ocakta sallayarak pişiyoruz. Pişen tatlıyı ocaktan alıp üzerine soğumuş olan şerbeti dolaştırarak döküyoruz ve şerbetini sürükleyene kadar bekletiyoruz. Künefe şerbetini çekince dilimliyoruz ve üzerine bol bol Antep fıstığı serpip ikram ediyoruz. Tadına doyulmaz künefemiz artık hazır, afiyet olsun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?