Fırında Sütlaç Tarifi

Fırında Sütlaç Tarifi

Merhaba, kıymetli takipçilerimiz Rumeli mutfağından bizlere gelen Sütlaç Tarifi ile sizlerleyiz. Bir çok dünya mutfağında da değişik yapılışı var , bazı ülkelerde özellikle yılbaşı tatlısı olarak tüketildiğini öğreniyoruz. Sıcak olarak sunum yapıldığını okumuştum bir yemek kitabında. Bizde ise tatlıyı özellikle sıcak günlerde soğutarak harcanır, sübye ile yapılanı makbuldur. Sübye osmanlı mutfağında, pirinç unu amacına kullanılan natürel koyulaştırıcı. Konutta sübye imali hiçde güç değildir, gereksiniminiz olan yalnızca kırık pirinçtir. Konutta hazırlamanızı nasihat ederiz, gelelim sütlacın püf noktasına sütlacın içine kattığınız pirinçleri çok fazla haşlamayınız, hafif ağıza gelmeli en ehemmiyetli püf noktası budur. Biz site olarak tıpkı dondurmalar için dediğimiz sloganı sütlaç tarifinde de yineliyoruz. Yaz kış Sütlaçı dolabınızda bulundurun diyoruz. Bu hafif ve besleyici özelliği olan Sütlaç Tarifinin malzeme listesi ve tarifine geçiyoruz. Afiyet olsun..

Sütlaç Malzemeleri

4 su kadehi süt,
250 gram toz şeker,
3 çorba kaşığı pi­rinç,
1 çorba kaşığı pirinç unu,
1 tatlı kaşığı vanilya,
su.

Sütlaç Yapılışı

Pirinçler ayıklanır, yıkanır, tencereye konur. Üstünü 4 parmak geçecek kadar su ilave edilir. Pirinçler uzayıncaya kadar karıştırmadan” kaynatılır. Suyu süzülür. Sütün bulunduğu tencereye konur. Ateşe oturtulur. 1-2 taşım kaynayınca şeker ilave edilir. 1-2 taşım daha kaynatıldıktan sonra sütle karıştırdığınız pirinç unu ilave edilir karıştırılır. Bir iki taşım kanadıktan sonra ateşten alınır. Azıcık yüksekten kaselere dökülür. Soğuduktan sonra servis yapılır.

İKİNCİ TARİF:

Fırında sütlaç tarifi, en kolay tatlı tarifleri içinde yer alan en lezzetli tatlı tarifi benim için. Çünkü çok az malzeme ile nefis bir tatlı yapmak isterseniz bizim bu fırında sütlaç tarifi bütün size göre. Bir ölçü süt, bir ölçü pirinç ve şeker ile kısa müddette üzeri nar gibi kızaran nefis bir fırında sütlaç yapabilirsiniz. Fırında sütlaç yaparken en büyük tehlike sütün kesilme anıdır.

Sütün kesilmemesi için tatlıyı fırına vermeden evvel tepsiye bol soğuk su koyup, sütlaç kaselerini sulu tepsiye yerleştirir ve fırının yalnızca üst kısmını yakarsanız böyle bir meseleyle karşılaşmazsınız. En hoş tatlı tarifleri yer alan bu yemek tarifleri sitesi, sizlere sınanmış tatlı tarifleri, fotoğraflı tatlı tarifleri sunmaya devam ediyor. İstediğiniz tam sütlü tatlıları, meyveli tatlıları sitemiz içinde arama yaparak bulabilirsiniz. İşte size nefis bir fırında sütlaç tarifi.

Fırında Sütlaç Tarifi için malzemeler

1 kilogram. süt

1  su kadehi haşlanmış pirinç

2 su kadehi toz şeker veya 30adet tatlandırıcı

Fırında Sütlaç Nasıl Yapılır

Süt, tencereye alınır. Haşlanıp süzülmüş pirinçler ilave edilir. Toz şeker konulup karıştırılarak koyulaşıncaya dek pi­şirilir. Şayet tatlandırıcı kullanılacak ise süt ve pirinç koyulaş­tıktan sonra tencere ocaktan alınır, içine tatlandırıcılar atılıp karıştırılır.

Raife İsimli Abonemizden Bir Teklif:

Fırın sütlaç ısıya dayanıklı kaplara konup fırına verilmeden evvel tepsiye soğuk su konulmalı ve fırının üst kısmı yakılmalıdır aksi taktirde süt kesilir. bu ehemmiyetli bir püf noktası…

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?