Bütün Kıvamında Hünkar Sevdi Videolu

Bütün Kıvamında Hünkar Sevdi Videolu

Bütün Kıvamında Hünkar Sevdi Videolu Tarifi İçin Malzemeler

 • 4 yemek kaşığı tereyağı
 • 600 gram dana kuşbaşı
 • 1 orta boy soğan
 • 1 orta boy domates
 • 2 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1.5 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 2 su kadehi kaynar su Su yerine 2 su kadehi et suyu da kullanabilirsiniz
 • Her bir patlıcan için 1 tatlı kaşığı tereyağı
 • 4 adet kemer patlıcan
 • 1 tatlı kaşığı tuz + 1.5 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tatlı kaşığı karabiber
 • 2.5 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yarım limonun suyu
 • 100 gram tereyağı
 • 1 çay kadehi un
 • 4.5 çay kadehi süt
 • 1 tatlı kaşığı karabiber

Bütün Kıvamında Hünkar Sevdi Videolu Tarifi Yapılışı

 1. Hünkar sevdi yapmak için öncelikle tencereye 2 yemek kaşığı tereyağını alıp eritiyoruz.
 2. Ardından 600 gram dana kuşbaşının ilk olarak 300 gramı alıyoruz. Yüksek ateşte kuşbaşı eti tereyağını damgalıyoruz. Eti tencereye aldıktan sonra suyunu salmasına fırsat vermeden arkalı önlü damgaladığınıza dikkat edin. Damgalanan eti ocağın altını kısıp bir tabağa alıyoruz.
 3. Ardından 1 yemek kaşığı tereyağını tencereye ilave edip eritiyoruz. Tereyağını ilave ettikten sonra fazla kızdırmanıza gerek yok. Ocağın altını tekerrür süratlendirip kalan 300 gram dana kuşbaşını da ilave ediyoruz.
 4. Eti ilave ettikten sonra az evvelki uyguladığımız usulü tekerrür uyguluyoruz. Ardından damgaladığımız kuşbaşı eti tabağa alıyoruz. Tencereye tekerrür 1 yemek kaşığı tereyağı ilave edip eritiyoruz.
 5. Ardından 1 orta boy yemeklik doğradığımız kuru soğanı ilave edip hafif kavuruyoruz. Soğanı kavurduktan sonra 1 orta boy kabukları atanmış minik minik doğranmış domatesi de ilave ediyoruz. Domatesi ve soğanı takribî 2-3 dakika orta ateşte kavuruyoruz.
 6. Daha sonra tabağa aldığımız damgalanan dana kuşbaşını tencereye alıyoruz. Eti de ilave ettikten sonra domates ve soğanla beraber takribî 5 dakika kavuruyoruz.
 7. Ardından 2 tatlı kaşığı domates salçasını da ilave edip salça ayrılana kadar karıştırarak eti pişiriyoruz.
 8. Daha sonra 2 su kadehi kaynar suyu da ilave edip eti karıştırarak 5 dakika pişiriyoruz. Bu adımda isterseniz su yerine et suyu da kullanabilirsiniz.
 9. Et suyu kullanmak isterseniz kendi yaptığınız et suyunu kullanmanızı öneririm ve 2 su kadehi et suyu kullanmanız yeterli olacaktır.
 10. Su kaynamaya başladıktan sonra 1. 5 tatlı kaşığı tuzu ve 1 tatlı kaşığı karabiberi de ilave edip karıştırıyoruz.
 11. Son adım olarak yemeğin suyu kaynadıktan sonra tencerenin kapağı kapatıp 30 dakika pişiriyoruz. Et suyunu sürükleyip istediğiniz kıvama gelene kadar pişirmeniz yeterli.
 12. Beğendimiz için 4 adet kemer patlıcana bıçakla delikler açıyoruz. Deliklerini açtığımız patlıcanı evvelden ısıtılmış 200 derecelik fırında 20-25 dakika kadar közlüyoruz. İsterseniz patlıcanı ocakta ya da mangalda da közleyebilirsiniz.
 13. Beğendimizin beşameli için 100 gram tereyağını tencereye alıp eritiyoruz. Eriyen ve kızan tereyağını 1 çay kadehi unu ilave ediyoruz.
 14. Un derlenene kadar tereyağında kavuruyoruz. Ardından 4. 5 çay kadehi sütü azar azar unu ezerken ilave ediyoruz. Sütün hepsini tek seferde ilave etmeyin. Azar azar ilavelerken bir yandan da sütü una yedirin.
 15. Son adım olarak beşamelimize 1 tatlı kaşığı karabiberi ilave edip iyice karıştırıyoruz. Beşamelin içinde unun topaklanmaması için kesintisiz karıştırarak sütü ilave edin. İsterseniz bu adımda çırpma teli kullanabilirsiniz.
 16. Sevdi için közlediğimiz patlıcanların kabuklarını atıyoruz. 1 tatlı kaşığı tuzu 1 tatlı kaşığı karabiberi ve 2. 5 yemek kaşığı zeytinyağını uzun ve patlıcanların sığacağı bir tabağa alıyoruz. Tuzu ve karabiberi karıştırıp kabuklarını atadığımız patlıcanları tabağa alıp tüm yüzeylerini yağlıyoruz.
 17. Patlıcanların tüm yüzeyini yağladıktan sonra 3-4 dakika zeytinyağında bekletin.
 18. Ardından patlıcanları tahtaya alıp bıçakla minik minik doğrayın. Patlıcanı iyice minik minik kıydıktan sonra her patlıcan için 1 tatlı kaşığı tereyağı ilave edin. Patlıcanın sıcağıyla tereyağını eriterek içini tutuklayacaktır.
 19. Ben sevdi de patlıcanın hafif ağıza gelenini beğeniyorum. O surattan patlıcanı bıçakla kıydım. İsterseniz robotla patlıcanı daha da minik parçalar haline getirebilirsiniz.
 20. Hoşlandığın son adımı olarak zırhladığımız patlıcanı karıştırma kabına alıyoruz. Patlıcana beşamel sosumuzu azar azar ilave edip karıştırıyoruz.
 21. İsterseniz yarım limon suyu da ilave ederek patlıcanın kararmasının önüne geçebilirsiniz. Limon suyu beğendiyi hafif ekşileştirdiğine ilave etmedim. Tamamen isteğinize bağlı.
 22. Ardından 1. 5 tatlı kaşığı tuzu da ilave edip 1-2 dakika daha çırpıyoruz. Son adımda tuzu damak tadınıza göre eksiltip çoğaldırabilirsiniz.
 23. Servisi için tabağın altına beğendiyi üzerine kebabınını koyarak banal biçimde servis ediyoruz. Sofralarınızın tacı, davetlilerinizin ve sizin masanızda en hoşlanacağı yemek hiç şüphesiz bu tarifle hünkar sevdi olacak. Üretimi güç gibi dursa da emin olun yaptığınız an basitliğine donakalacaksınız. Sınayanlara şimdiden afiyet olsun. Bedelli yorumlarınızı ve resimlerinizi paylaşmayı unutmayın. Sağlıcakla kalın ♥️

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?