Balık Tava

Balık Tava

Gaziantep’ de en fazla tüketilen şey kırmızı ettir. Tahmin edeceğiniz üzere kebap olarak çok tüketilir. Deniz kısmetinden de nasibimiz olmamış, balığa yabancı kalmışız daima. Gerçi balığı fazla sevip çok bitiren aileler değil değil lakin benim ailemde yılda ya 1 kere ya 2 kere balık pişerdi. O da başlıca büyük, kılçıksız balıklar şayet fırında ya mangalda yapılırdı.

Hamsiye alışkın olmadığımdan olsa gerek sevemedim bir türlü, balık yiyormuşum gibi gelmiyor bana. Fakat balık mevsiminin açılmasıyla bloglarda da görmeye başlayınca ayrıca hamsiyi ayrıca de balığı (ayrıca de gereklilik açısından yemem gerektiği konusunda kendime telkinler verdiğimden) ben de gerçekleştirmek istiyordum.

Fazla yiyemeyecektim ola ki lakin gerçi hamsi yapacaktım hayatında hiç balık pişirmemiş, pişmesi konusunda da hiç bir fikri olmayan biri olarak. Hangisi kızartılır, hangisi ızgara, öyle direk mi kızartılır yoksa soslanarak mı yapılır hiç bilmem. Hadi dedim madem hamsinin yağda kızarmışı olur ondan yapalım. Kayınvalidem yaparmış arada, eşim de çok severmiş. Aradık tasvir almak için bir sos tarifi verdi, sonra ikisini yapıştırın una bulayın yağda o kadar kızartın dedi. Tarifi aldık almasına da hamsi taze mi ançuez? Değil, dağılıp gitmiş eşimin elinde ozaman o da istavrit ve et sardalyası almış (fazla da iyi yapmış dedik daha sonra). Bir güzel de temizlemişler. Bize sadece yıkayıp, soslayıp

kızartması kalmış. Ha bundan başka size tavsiyem (yine de biliyorsunuzdur da) balkonda minik tüpte kızartmanız, kızartmayı eşim yapınca bana sadece balıkları hazırlayıp kızarmasını ummak kaldı. Balıkların ikisi de çok güzeldi lakin sardalya daha etli olduğundan ben daha fazla beğendim. Çok yiyemeyeceğimi düşünürken iftarda 2 birey bütün balığı bitirdik 🙂 Ve balık yapmak bizim için en kısa sürede bitmiş yapılacaklar arasına alındı.

Malzemeler: (2-3 kişilik)

  • 1 kg balık (bizimki 500 gr.istavrit+500 gr et sardalyasıydı, benzer tarifi hamsi ile de yapabilirsiniz)
  • 4-5 diş sarımsak
  • 1/2 dere bardağı zeytinyağı
  • 1/4 çay bardağı su
  • 1 su bardağı mısır unu (az daha)
  • tuzlu,karabiber, pul biber
  • kızarmak için sıvıyağ

Hazırlanması:

  • Balıkları temizletin ya da siz temizleyin, yıkayıp suyunu süzmesi için bir süzgece alın
  • Derin bir vahşi sarımsakları soyup rendeleyin veya ezin. Üzerine zeytinyağını, suyu, (arzu etiğiniz miktarda lakin fazla kaçırmayın kendimce) tuzlu, karabiber ve pulbiberini ekleyip çatalla ayrıntılarıyla karıştırın. Üzerine balıkları ekleyip elinizle harmanlayarak tüm balıkları bu sosa bulayın
  • Balıkları tabağa aktardığınız darı ununa bulayarak kavgalı yağda kızartın, kızaran balıkları havlu kağıt açtığınız bir tabağa alın. (ben denemedim fakat roka salatası balığın yanına fazla yakışıyormuş bundan böyle birdahaki sefere o kadar denemeyi düşünüyorum)

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Balık Tava

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?