Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva Tatlısı Tarifi

Ayva Tatlısı yaparken ayva mevsiminde yapmanızı öneririz, çürük meyveleri almayınız, mahalle pazarlarını taze meyve almak için seçim etmelisiniz. Rengi ve kıvamını çekirdeklerin verdiğini öğreniyoruz bazı ayvaların içinden yeterince çekirdek çıkmayabiliyor, bu vaziyette lohusa şekerini kullanabiliriz. Limon ayvası kullanılması gerekir, ekmek ayvaları yemek içindir, limon ayvaları tatlılar için harcanır. Biz tarifimizde kullanmadık ancak arzu edilirse elma rendesi karanfil, tarcın gibi yan materyallerde kullanabiliriz. Fırınlamadan evvel üzerine toz şeker serpersek, toz şeker üzerinde karamelize olacaktır, bu da Ayva Tatlısı Tarifinin daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Soğuttuktan servis etmek aynı zamanda şerbetininde azıcık daha kıvam almasını sağlayacaktır. Şeker ölçüsünü iyi ayarlamak gerekir, çok fazla tatlı olması tatlımızı ağırlaştıracaktır. Servis ederken kaymak veya dondurma kullanabilirsiniz.

En hoş tatlı tarifleri içinde yer alan ayva tatlısı, yanında manda kaymağı ile nefis bir tatlı tariflerinden biri. Kolay tatlı tarifleri arıyorsanız bizim bu yemek tarifleri sitesi içinde arama yaparak nefis tatlı tariflerine erişebilirsiniz. Biz ayva tatlısı yaparken iki değişik biçimde yapıyoruz. Bir sade ayva tatlısı birde besin boyası koyarak kırmızı ayva tatlısı hazırlıyoruz.

Nefis ayva tatlısı için size önerim netlikle bir tane çubuk tarçın ve 4-5 tane karanfil kullanın. Çubuk tarçın ayva tatlısının tadını ve kokusunu artırıyor. Karanfil de aynı biçimde mis gibi kokan bir ayva tatlısı elde etmenize yarıyor. Ayva tatlısı yanına biz manda kıymağı koyuyoruz ama siz dilerseniz her hangi bir kaymak veya krem şanti kullanabilirsiniz. En hoş tatlı tarifleri içinde yer alan nefis ayva tatlısı kısa müddette hazırlamak için işte buyrun size nefis ayva tatlısı tarifi.

Ayva Tatlısı Tarifi için malzemeler

3 orta boy ayva

2 su kadehi su

4 diş karanfil

1 çubuk tarçın

1 su kadehi şeker

200 gr manda kaymağı

Ayva Tatlısı Nasıl Yapılır

Ayvaları atayıp boylamasına ikiye dağılın. Çekirdek yataklarını çıkarın, çekirdeklerini bir kenara ayırın. Yayvan bir tencerede 2 su kadehi su, ayva çekirdekleri, karanfil ve tarçın kabuğunu kaynatın. Ayvaları kaynar suyun içine atın. Tencerenin kapağını kapatın. Ayvalar yumuşayıncaya kadar, takribî 10 dakika kısık ateşte pişirin. Üzerine şekeri ilave edin. 10 dakika daha pişirin. Fırını 200 turbo 180 derecede ısıtın. Ayvaları bir tepsiye dizin. Sıcak fırının üstten ikinci rafında üzeri hafif renk alana kadar, 5-10 dakika fırınlayın. Ayva tatlısının ortasındaki boşluklara kaymak koyarak servis yapın.

ANEKDOT: Pişme suyuna atılan ayva çekirdeği tatlıya hem renk, hem de peltemsi bir kıvam verir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?